Blog
zapiski pięćdziesięciolatka
jacek syn alfreda
jacek syn alfreda z wykształcenia polonista
0 obserwujących 51 notek 68063 odsłony
jacek syn alfreda, 11 grudnia 2015 r.

Mariusz Kamiński został w „Die Zeit” oskarżony o defraudację

Niejaki red. Kokot z Gazety Wyborczej zamieścił w niemieckiej „Die Zeit” artykuł o tym, jak Polska pod  rządami Zjednoczonej Prawicy zmienia się w państwo, co tu dużo gadać, prawie faszystowskie. Jest to pierwszy z cyklu artykułów, bo swój akces do tego przedsięwzięcia zameldowali także Paweł Wroński oraz Roman Imielski. Ale do rzeczy. Zaciekawiony, przeczytałem sobie ten artykuł w oryginale. Zawiera on oczywiście masę przeinaczeń, niedomówień i nadinterpretacji, ale prawdziwy „Hammer”, jak mówią Niemcy, przychodzi pod koniec artykułu. Stoi tam mianowicie jak byk:

„Viele warnen, dass dies der Anfang vom Ende der Judikative sein könnte. Vor allem, weil der Präsident vor Kurzem den wegen Unterschlagung verurteilten neuen Geheimdienstkoordinator Mariusz Kamiński begnadigt hat”

Tłumaczę:

„Wielu ostrzega, że może być to początek końca sądownictwa. Przede wszystkim dlatego, że Prezydent niedawno ułaskawił skazanego za d e f r a u d a c j ę  nowego koordynatora służb Mariusza Kamińskiego”

Wyraz „Unterschlagung” to właśnie „defraudacja”, „sprzeniewierzenie”. Wynika z tego, że M. Kamiński został szefem służb, mimo że był łapówkarzem czy tam innego rodzaju złodziejem mienia państwowego. No i mamy kilka pytań:

- czy Kokot rzeczywiście napisał o Kamińskim, że był skazany za machlojki finansowe?
- czy to tylko błąd głupiutkiej tłumaczki?
- a jeśli to błąd, to dlaczego nikt go nie dostrzegł i nie poprawił?
- a może jednak był dostrzeżony, ale wobec braku protestów postanowiono go nie poprawiać?

Na miejscu Mariusza Kamińskiego nie zostawiłbym tak tej sprawy. Zażądałbym sprostowania, przeprosin, odszczekania i finansowej kary na cele charytatywne.

Niech się oszczercy tłumaczą.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale